עתירתם לבג"ץ של חברי היישוב תקוע כנגד החלטת רשם האגודות השיתופיות נמחקה נוכח מוכנותו של הרשם לבחון מחדש את טענותיהם בדבר חוקיות גביית מיסים מוניציפאליים ע"י היישוב

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק בפני כב' השופטים א' גרוניס, ח' מלצר ונ' הנדל . בג"ץ 3923/11 יצחק רפאלי ואח' נ' רשם האגודות השיתופיות ואח'
הרקע
כפר שיתופי תקוע, יזם הליכים משפטיים שונים כנגד יצחק וימית רפאלי, חברי האגודה, שעניינם תשלום מיסי חבר לאגודה. באחד ממהלכים אלו, שהועבר לבוררות, נתקבלה התביעה ובני הזוג נדרשו לשלם כ-6,600 שקלים חדשים. בני הזוג השיגו על פסק הבורר לרשם, ובינואר 2011, דחה עוזר הרשם את ההשגה. פניית בני הזוג לבחינה חוזרת של ההחלטה נדחתה באפריל 2004, גם כן על ידי עוזר הרשם.
נוכח זאת, הגישו בני הזוג עתירה לבג"ץ, בה הם טוענים, כי עוזר הרשם חרג בהחלטותיו מסמכותו בקביעותיו הנוגעות לתשלום מיסים עתידיים. כן הם מציינים, כי חלק מהקביעות עניינן במיסים מוניציפאליים, בהם אין הבורר מוסמך לדון. לאור זאת, מבקשים בני הזוג צו ביניים, אשר יעכב את ביצוע פסק הבורר כמו גם את החלטות עוזר הרשם עד לסיום ההליכים בעתירה זו.
האגודה טענה כי יש לדחות את העתירה על הסף מחמת חוסר ניקיון כפיים של בני הזוג, המסרבים לשלם מיסים לאגודה משך שנים, והוסיפה, כי החלטות עוזר הרשם סבירות.
בדצמבר 2011, הודיע רשם האגודות, כי חלק מטענות העותרים מתמקדות בחוסר סמכותו של הרשם להחליט בעניינם, נוכח העובדה שחלק מהחיובים, מושא החלטותיו, הינם מיסים מוניציפאליים. לאור זאת, הוא הסכים לעיין בהחלטתו מחדש.
 
דיון והכרעה
בית המשפט הבהיר, כי בני הזוג מבקשים שיכריע בטענותיהם כנגד החלטות עוזר הרשם שעניינן סכסוך בינם ובין האגודה, אך לאור עמדת הרשם המוכן לבחון את טענות בני הזוג בנוגע לבעיית הסמכות, אין מקום שהוא יתערב בשלב זה ויכריע לגופם של דברים. לאור זאת, דין העתירה להימחק. בית המשפט הוסיף, כי במידה והרשם יידחה שוב את בקשות בני הזוג וטענותיהם, הם יוכלו לעתור אליו מחדש.
 
סיכום
נוכח מוכנותו של הרשם לבדוק מחדש את טענות בני הזוג העתירה נמחקת.
 
ניתן ב- י"ט כסלו תשע"ב, 15 בדצמבר 2011.
 
לאתר כפר שיתופי תקוע

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: