צו איסור שימוש מיידי כנגד בית קברות שהפעיל קיבוץ חורשים

בבית משפט השלום בכפר סבא בפני כב' השופט עמית פרייז. תו"ב 33522-08-10 ועדה מקומית לתכנון ובנייה דרום השרון נ' קיבוץ חורשים ואח'
הרקע
קיבוץ חורשים, אראל ארצי, בית עולם חורשים בע"מ ומרדכי ביטון הודו בעבירות של בנייה ושימוש במקרקעין ללא היתר לצורך הפעלתו של בית קברות. מורכבות העניין היא, שבניגוד למקרים רגילים של עבירות שימוש ובנייה ללא היתר, השימוש במקרה שלפנינו הינו בלתי הפיך.
המאשימה, הועדה המקומית לתכנון ובנייה, והנאשמים נחלקו באשר למועד צו איסור השימוש, ובאשר לשאלה האם איסור השימוש מתייחס למימוש התחייבויות לקבורה שכבר נחתמו.
 
דיון והכרעה
באשר למועד צו איסור השימוש – בית המשפט קבע שהצו יהיה מיידי, וזאת בכדי למנוע אפשרות של קביעת עובדות נוספות בשטח, שיהוו הרחבת העבירה והנצחתה.
באשר למימוש התחייבויות לקבורה שכבר נחתמו – מכיוון שמדובר בציפיות רגישות של צדדים שלישיים, ומתוך האינטרס הציבורי הכולל, קבע בית המשפט כי הצו לא יאסור מימוש התחייבויות שכבר נחתמו, בייחוד שצו מעין זה ניתן במקרה דומה בעניין קיבוץ עינת.
לאור מכלול השיקולים בית המשפט גזר את העונשים הבאים:
א.      קיבוץ חורשים וחברת בית עולם חורשים ישלמו, כל אחד, קנס בסך 50,000 שקלים חדשים.
ב.      אראל ארצי ומרדכי ביטון ישלמו, כל אחד, קנס בסך 5,000 שקלים חדשים, או 50 ימי מאסר.
ג.       ניתן צו איסור שימוש לתחולה מיידית במקרקעין נשוא האישום. הצו לא יחול בכל שימוש אשר הינו בזיקה לקברים הקיימים נכון להיום, ולביצוע התחייבויות קבורה אשר נחתמו עד היום.
ד.      כל אחד מן הנאשמים יחתום על התחייבות להימנע מעבירה בגובה כפל הקנס שהוטל עליו, לפיו לא יעבור כל עבירה שעניינה בניה או שימוש במקרקעין ללא היתר בשנתיים הקרובות.
 
סיכום
בית המשפט השית קנסות שונים על ארבעת הנאשמים, ונתן צו איסור שימוש לתחולה מיידית לגבי בית הקברות. יחד עם זאת, קבע בית המשפט, כי צו האיסור לא יחול בנוגע לקברים שכבר קיימים, ובנוגע לביצוע התחייבויות קבורה שכבר נחתמו.
 
ניתן ב- י"ז טבת תשע"ב, 12 בינואר 2012, במעמד הנוכחים.
 
לאתר קיבוץ חורשים

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: