צו הריסה שניתן לבריכה וגן אירועים במושב סגולה לא יעוכב- בימ''ש העליון מעדיף את החוק ומצר על הזוגות שהזמינו אירועים

בבית המשפט העליון רע''פ 3362/09 חברת י.י. פרויקטים ונופש בע''מ נ' מדינת ישראל- הועדה המקומית לתכנון ובנייה שקמים, מנהל מקרקעי ישראל וסגולה- מושב עובדים להתיישבות חקלאית שיתופית בע''מ

  

העובדות הרלוונטיות:

חברת י.י. פרויקטים ונופש בע"מ מחזיקה במקרקעין במושב סגולה, עליהם מצויים בריכה וגן אירועים, שנבנו ללא היתר. בית משפט השלום הוציא צו הריסה למבנים בשטח המקרקעין והורה על הפסקת השימוש במקרקעין, לבקשת הועדה המקומית לתכנון ובנייה שקמים. אולם, תוקף ההחלטה עוכב לשנה, וסוכם בין חברת י.י. פרויקטים ונופש בע"מ והועדה המקומית לתכנון ובנייה שקמים, כי י.י. פרויקטים ונופש בע"מ תוכל להגיש בקשות להארכות מועד ביצועו של צו ההריסה.

במתחם גן חלופי בתחום חמי יואב, התגלו עתיקות שסיכלו את קבלת ההיתר להעתקת גן האירועים, משכך עתרה י.י. פרויקטים ונופש בע"מ וקיבלה מספר הארכות, עד לשנת 2005. בחודש נובמבר 2006 הורה בית המשפט השלום על הריסת המבנים, ובקשתם של י.י. פרויקטים ונופש בע"מ לשינוי ההחלטה נדחתה.

י.י. פרויקטים ונופש בע"מ ערערה על החלטת בית המשפט השלום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. אולם, הערעור נדחה.

לפנינו בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בבאר שבע, בו נדחה ערעור של חברת י.י. פרויקטים ונופש בע"מ על החלטת בית משפט השלום, שלא להאריך את מועד ביצועו של צו ההריסה שניתן.

טענות חברת י.י. פרויקטים ונופש בע"מ:

מתעוררת במקרה זה שאלה חשובה ומהותית- האם יש לעכב ביצוע צו הריסה כאשר השגת היתר בניה מתעכבת בשל נסיבות שאינן תלויות במי שביקש את ההיתר?

כמו כן, אם לא יעוכב ביצוע צו ההריסה, ייגרמו נזקים לה ולזוגות שהזמינו אירועים בגן.

כבוד השופט א' רובינשטיין פסק:

בקשתה של חברת י.י. פרויקטים ונופש בע"מ אינה באה בגדרי נושאים שניתנת לגביהם רשות לערער כשלב שלישי, לאחר התדיינות בבית משפט שלום ובבית משפט מחוזי, שכן העתירה אינה מעוררת שאלה ציבורית או משפטית חשובה, וזאת משום שטענתה של חברת י.י. פרויקטים ונופש בע"מ, כי הנסיבות שהובילו לעיכוב במתן היתרי בניה אינן באחריותה, היא טענה לא נכונה.

העיכוב במתן ההיתרים נובע מפעולתה הבלתי חוקית של חברת י.י. פרויקטים ונופש בע"מ בעצם בניית בריכה וגן אירועים- ללא היתר.

לסיכומו של עניין, צר על העובדים, צר על הזוגות- אך צר מכל על החוק שנעשה פלסתר. לכן, נדחית בקשת רשות הערעור בפני בית המשפט העליון.

לא ניתן צו להוצאות

ניתן ביום 23.4.2009

לחץ למידע אודות מושב סגולה

לדף הבית של מנהל מקרקעי ישראל

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: