קיבוץ עין צורים יפצה משפחה שהתארחה בקיבוץ וחפציה נגנבו.

בבית משפט לתביעות קטנות בבאר שבע בפני כב' השופט נ. אבו טהה - סגן הנשיא. ת"ק 48840-05-10 סוכר ואח' נ' קבוצת עין צורים

הרקע

משפחת סוכר פנתה לקיבוץ עין צורים בדרישה לפצותם בגין החפצים שנגנבו, עוגמת נפש והחזר עלות האירוח בסך כולל של 28,233 שקלים. קבוצת עין צורים הציעה פיצוי בסך של 12,000 שקלים, שהוא הסכום שאושר על ידי חברת הביטוח של קבוצת עין צורים, ואף שלחה שיק על הסך האמור אשר נפרע על ידי משפחת סוכר. בנוסף לאמור לעיל, הציעה הנתבעת לפצות את התובעים בסכום נוסף של 1,000 שקלים והתובעים דחו הצעה זו.

משפחת סוכר טוענת כי קיבוץ עין צורים הפר את חובותיו מכח היותו שומר שכר, התרשל בכך שחדרי האירוח הוצבו בקצה הקיבוץ ללא תאורה וללא שמירה, לא הותקנו בחדרי האירוח סורגים או אמצעי מיגון אחרים והקיבוץ אף לא תלה שלט כלשהו הפוטר אותו מנזקי גניבה ופריצה. משפחת סוכר דורשת 28,233 שקלים הכוללים את עלות הציוד שנגנב ושחזורו, עלות האירוח בסך 4,100 שקלים ועוד 4,000 שקלים בעבור עוגמת הנפש.

הקיבוץ טוען כי הוא דווקא עמד בסטנדרט הזהירות הסביר. משפחת סוכר הם אלו שלא לא התנהגו באופן סביר והסתכנו מרצון בכך שהביאו עימם תכשיטים יקרי ערך לחופשה בת לילה אחד והותירו אותם בחדר ואף השאירו את תריסי החדר פתוחים.

 

דיון והכרעה:

קיבוץ עין צורים נושא באחריות לאירוע הפריצה ועליו לפצות את התובעים בגין הנזקים שנגרמו להם מאירוע זה. היה על הקיבוץ להיערך על ידי אמצעי מיגון מתאימים, בין על ידי שילוט המורה לאורחים להפקיד חפציהם בכספת ובין על ידי הנחיות מתאימות. תריסים בחלונות חדרי האירוח אינם יכולים להוות מיגון מספיק מפני פריצה. יש להוסיף כי הקיבוץ, בהגינותו, העבירה לידי משפחת סוכר את 12,000 השקלים אשר קיבל מחברת הביטוח עבור הנזקים שנגרמו להם, בכך יש בה משום הודאה, באחריותו של הקיבוץ לחפצי האורחים הנותרים בחדריהם.

 

סיכום:

קיבוץ עין צורים אחראי לנזקים שנגרמו לתובעים כתוצאה מהפריצה לחדרם. צודק הקיבוץ כי הטענות לפיהן החפצים הכלולים בתלונה למשטרה לגבי החפצים אשר הובאו על ידי התובעים לחדרי האירוח ונגנבו הן טענות מפי משפחת סוכר בלבד. עם זאת, מקבל בית המשפט את טענות התובעים ביחס לרשימת החפצים שנגנבו. נקבע כי יש הפרזה בשווי התכשיטים, אך ביחס ליתר הסכומים, נראה כי מדובר בסכומי ערך והוצאות סבירים. על דרך האומדן נפסק סכום של 16,000 שקלים בעבור הרכוש כולו. בנוסף לעיל, מתקבלת תביעת המשפחה להחזר עלות החדר בו התארחו. אך מן ההזמנה שצורפה לכתב התביעה עולה כי עלות חדרם של התובעים עמדה ע"ס 1,031 שקלים ולא 4,100 שקלים. ועל כן, יש להורות על השבת סכום זה לידי התובעים. אשר לתביעה לעוגמת נפש: בנסיבות המקרה דנן נגרמה לתובעים עוגמת נפש. התובעים ציפו לבלות את סוף שבוע בשמחה משפחתית וסיימו האירוע בכך שמרבית חפציהם האישיים כולל תעודות זהות כרטיסי אשראי והמחאות נגנבו מהם. לאור החזרת שווי הפריטים שנגנבו והחזרת שווי האירוח, נפסק פיצוי בסך של 1,500 שקלים. לאור האמור לעיל יש להעמיד את חיובו של הקיבוץ ע"ס 18,531 שקלים. מסכום זה יש להפחית 12,000 שקלים אשר כבר שולמו. יש לשלם לתובעים סה"כ 6,531 שקלים. כמו כן הנני מחייב את הנתבעת לשלם לתובעים הוצאות משפט בסך של 1,500 שקלים בצירוף ריבית והפרשי הצמדה כדין מהיום ועד ליום התשלום בפועל. ניתן ב-י"א  אדר א תשע"א, 15 פברואר 2011, בהעדר הצדדים.

 

לאתר הבית של קיבוץ עין צורים

 

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: