קרקע משבצת המושכרת למושב אליפלט באגודה תופקע בגלל שימוש חורג בקרקע חקלאית

בבית משפט המחוזי בתל אביב-יפו בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים כב' השופטת אסתר קובו, כב' השופטת מיכל רובינשטיין וכב' השופטת עופרה צ'רניאק. ע"א 42632-02-10 מושב אליפלט-אגודה שיתופית נ' בשמת גלין
הרקע

בשנת 2006 חתם מושב אליפלט השייך למועצה האיזורית "מבואות חרמון", על חוזה שכירות מתחדש עם מינהל מקרקעי ישראל ועם הסוכנות היהודית, לפיו הוחכרו לו מקרקעין- "משבצת קרקע" לתקופה של 3 שנים לצורך ישוב חקלאי.

על-פי טענת בשמת גלין, הרשות המוסמכת לפי חוק ההתיישבות, האגודה קיבלה ע"פ חוזה השכירות קרקע השייכת למדינה ולכן היה עליה לשאת באחריות למתרחש בקרקע ולעבדה. אולם, ע"פ הטענה, האגודה לא דאגה לעיבוד הקרקע והפרה את הוראות חוזה השכירות, בו מצוין כי האגודה תתחייב כי מטרת שכירות המקרקעין היא לצורכי חקלאות, וכי עליה לפעול ע"מ שהאדמה תהיה מעובדת או מיועדת לעיבוד בשלמות ע"י זריעה, נטיעה, והקמת מבנים למשקים חקלאיים ע"י האגודה או חבריה. ההפרה התבטאה בכך שהאגודה איפשרה או לא מנעה פלישה, של מתקשר לקרקעותיה, תוך שהוא נוהג בקרקע מנהג בעלים באמצעות רעיית עדרו, והן בכך שאיפשרה ו/או לא מנעה מגורם זר אחר לעבד את קרקעותיה על ידי מתקשר אחר השני. לכן, טוענת בשמת, כי האגודה עשתה שימוש חורג בקרקע בהתאם לאמור בחוק, ולכן, יש להפקיע את הקרקע מידי האגודה.

האגודה מכחישה את קיום ההפרות האמורות וטוענת כי אין לה כל אחריות למתרחש בקרקעות האגודה, וכי האחריות מוטלת על חברי האגודה. בנוסף, טוענת האגודה, כי היא ביצעה פעולות כגון משלוח מכתבים וקיום סיורים בשטח בכדי למנוע את השימוש החורג.

בדיון של ועדת ההכרעה על פי חוק ההתיישבות החקלאית, נקבע כי האגודה הפרה את הוראות החוק והחוזה, שכן ועד האגודה לא נהג כמנהג בעלים בקרקע והתעלם מפעילות שנעשתה בה, התוצאה היתה שגורמים זרים השתלטו על הקרקע ונהגו בה כבשלהם. לפנינו הערעור על החלטת הועדה.

 
דיון והכרעה

ביהמ"ש המחוזי הסכים עם פסיקתה של ועדת ההכרעה לפי חוק ההתיישבות והשאיר פסק דינה על כנו.

סיכום

הערעור נדחה, ונקבע כי האגודה תשלם 30,000 הוצאות משפט.

ניתן ב- כ"ט תשרי התשע"ג, 15.10.2012.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: