רכזות החינוך של נירים וצאלים התלוננו כנגד מאמן הכדורגל של המועצה האזורית אשכול ויפצו אותו בגין לשון הרע בסך 50,000 ש"ח

בבית משפט השלום בבאר שבע בפני כב' השופטת מיכל וולפסון. תא (ב"ש) 22869-03-11 פרנסיס מאיר הלימי נ' לילך שער
הרקע

פרנסיס מאיר הלימי הוא מאמן כדורגל מוסמך, שעבד כמאמן כדורגל במועצה האזורית אשכול. לטענתו, רכזות החינוך של הקיבוצים נירים וצאלים פרסמו עליו לשון הרע בפני מנהל מחלקת החינוך של המועצה,מנהלת אגף חינוך במועצה, וראש המועצה.

מנגד, הנתבעות טענו להגנתן, כי הביעו ביקורת מתוקף תפקידן בפני הגורם הממונה על המאמן. כמו כן, לטענתן, הפרסום היה אמת והיה בפרסום עניין ציבורי.הרקע למשלוח המכתב, לגרסתן, היו תלונות חוזרות של הילדים והוריהם על החוג שבו אימן התובע.

 

דיון והכרעה

ביהמ"ש בחן את הביטויים שנאמרו כלפי המאמן, והסיק כי מרבית הביקורת אינה מהווה לשון הרע. עם זאת, ביטוי אחד שנכלל בביקורתה של רכזת קיבוץ נירים, "מאמן מאד בעייתי", עונה על ההגדרה של לשון הרע במובן של "השפלה". התיבה "מאוד בעייתי" מצביעה על התנהלות המצדיקה לכאורה תלונות רשמיות והליכי ברור משמעתיים שלא הוכח שהתקיימו.

ביהמ"ש ציין כי על פי חוק איסור לשון הרע, אדם התובע פיצויים בגין לשון הרע ומוכיח טענתו, זכאי לפיצוי של עד 50,000 ₪ אף אם אין בידו הוכחה שניזוק. על כן, במקרה דנן, אף שהמאמן לא הוכיח שניזוק בפרנסתו, ביהמ"ש פסק לו פיצויים בסך של 50,000 ₪.

כמו כן ביהמ"ש הורה על פרסום בעיתון מקומי שתפוצתו הישובים בתחום המועצה, של התנצלות על לשון הרע נגד המאמן, לאור פרסומו כ"מאמן מאד בעייתי".

 
סיכום

ביהמ"ש פסק כי רכזת קיבוץ נירים וקיבוץ נירים ביחד ולחוד ישלמו למאמן סך של 50,000 ₪. כמו כן, תוך 45 יום הם יפרסמו מודעת התנצלות כאמור.

ניתן ב - ח' כסלו תשע"ד, 11 נובמבר 2013, בהעדר הצדדים.

אתר מועצה אזורית אשכול

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: