רשלנותה של מועצה אזורית מרום הגליל בהתקנת קו ביוב גרמה להצפת חלקה של תושב המועצה, והיא תשלם לו 10,000 ₪

בבית משפט השלום בצפת בפני כב' השופט אורי גולדקורן תא"מ (צפת) 13875/10/10 זאיד פנדי חמזה נ' מועצה אזורית מרום גליל
הרקע

המועצה האזורית מרום הגליל התקינה קו ביוב לאורך הכביש הגובל בחלקה של זאיד פנדי חמדה, וכן שוחת ביוב העוברת בחלקה. קו הביוב לא חובר לקו המאסף ועל כן הייתה גלישה של ביוב מהשוחה שעלתה על גדותיה והציפה את השטח בגודל של כ-1000 מ"ר אשר הצריך טיוב של הקרקע בנוסף לריח חריף של ביוב אשר התפשט על פני כל המרחב.

זאיד טוען, כי המועצה ברשלנותה לא חיברה את קו הביוב לקו המאסף וכך נוצר מצב שתושבים התחברו באופן פיראטי לקו הביוב, דבר שהגביר את קצב הזרימה, כשברקע ניסיונתיה הכושלים של המועצה לטיפול בבעיה, בהבאת משאיות שאיבה, מיכל אגירה ומשאבות אשר התקלקלו לעיתים קרובות ולא הספיקו לשאוב את הביוב,

המועצה טוענת, כי אכן היו בעיות בחיבורי הביוב אך הנזק המתואר לא אירע כלל, ואם אירע הרי הגלישה לא התפשטה יותר מטווח של כ- 25 מ"ר, ואם למעלה מזה הרי זה בעקבות הגשמים שירדו. בנוסף, טוענת המועצה, כי לא נגרם כל נזק שכן לא הייתה תמותת עצים.

דיון והכרעה

חובתה של המועצה נדונה בפרשיות שונות ונקבע כי בד"כ יש לרשות חובת זהירות כלפי האזרח בפעולותיה או באי פעילותה, ועליה לצפות כי בשל אי חיבור קו הביוב לקו המאסף יכולה להיגרם הצפה של השלוחה. כמו כן, גם במקרה דנן, המועצה הייתה מודעת לאי חיבור הקו לקו המאסף ואף על התחברות פירטית לקו והייתה אף מודעת לתקלות החוזרות ונשנות.

בנוסף, המועצה הפרה את חובת הזהירות כלפי זאיד בכך שלא דאגה למנוע את החיבור הפיראטי לקו הביוב ובכך שלא מנעה את גלישת הביוב לשטחו.

לבסוף, קבע בית המשפט, כי רשלנות המועצה גרמה לזאיד לנזקים. וכך אף עולה מתוך העדויות שנשמעו, הן של השמאי מטעם זאיד, עדות אשר לא נסתרה, והן מנציג המועצה האחראי על התברואה, המורות כי הנזקים אשר נגרמו הן כתוצאה מרשלנות המועצה ועל כן היא אחראית לפצות את זאיד.     

סיכום

משנקבע כי המועצה גרמה את הנזק, לא נותר אלא להעריך את גובהו. בשילוב בין הערכות השמאים, הן על גודל השטח הניזוק והן על שיטת טיוב הקרקע, נקבע שהפיצוי בגין עלות טיוב הקרקע יעמוד על 4,000 ₪, הפיצוי בגין נזק לא ממוני יעמוד על 3,000 ₪ ובנוסף עלות השמאות 1500 ₪. סך הכל - 8500 ₪ בתוספת הוצאות משפט 1500 ₪.

 
ניתן ב- י' באדר תשע"ב, 4 למרץ 2012 בהעדר הצדדים.
 
לאתר מועצה אזורית מרום הגליל

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: