שני אחים בני חצי שנה ושנתיים וחצי ששהו בפועטון של קיבוץ דפנה בשנת 1993, נפגעו עקב הרעלת חיידק Salmonella. האם ההרעלה הייתה מביצי תנובה או מהמצב המוזנח של מטבח הקיבוץ?

בבית משפט השלום בקריית שמונה. בפני כב' השופטת ברכה סמסון ת"א 12424-02-09 פרץ ואח' נ' קיבוץ דפנה, ביטוח חקלאי - אגודה שיתופית מרכזית בע"מ
ביום 6.4.1993 אושפזו תמיר ודוד פרץ (להלן: "האחים")  עקב הרעלת Salmonella. במועד הרלוונטי האחים קטינים כבני חצי שנה ושנתיים וחצי, ושהו בפעוטון קיבוץ דפנה. דו"ח שהוכן על ידי משרד הבריאות הצביע על 58 אנשים מהקיבוץ וביניהם פעוטות מהפעוטון שנפגעו מאותה הרעלה, ומקורה ככל הנראה מביצים מהם הוכנו כופתאות לפסח. כמו כן, נערכה ביקורת תברואתית במטבח הקיבוץ. הביקורת העלתה ליקויים חמורים ובין היתר, כלבים משוטטים במטבח, חרקים בחלל החדר, בחדר הקירור מוצרי בשר מונחים על הרצפה, סיר טיגון מלא בשומנים ולכלוך ומספר רב של אנשים שאינם עובדי המטבח נכנסים לחדרי הקירור ללא כל פיקוח. האחים מייחסים לקיבוץ דפנה התרשלות וחבות לשאת בנזקיהם כתוצאה מההרעלה.
קיבוץ דפנה טוען, כי מקור ההרעלה היה ככל הנראה מהביצים אותן רכש מתנובה, ולא היה מצידו כל התרשלות שיש בה כדי להטיל עליו חבות לשאת בנזקי האחים. כמו כן, התביעה הוגשה 16 שנים לאחר האירוע מבלי שהיתה כל פניה אל הקיבוץ לפני הגשת התביעה. בכך נגרם לקיבוץ נזק ראייתי כבד, שכן בחלוף תקופה כה ארוכה, לא ניתן לאתר מסמכים ועדים כדי לברר את מקור ההרעלה אצל ספק הביצים, בהן נמצאו החיידקים שגרמו להרעלה.
הצדדים הסמיכו את בית המשפט לפסוק בדרך של פשרה.
לפי ההאינציקלופדיה ויקיפדה "חיידקי Slmonella גורמים למחלות זיהומיות ואשר נגרמות כתוצאה מהיגיינה לקויה ומשימור לקוי של מזונות". מכאן, שעל פי מאזן ההסתברות, לא ניתן לנתק את הקשר הסיבתי בין ההרעלה לבין הליקויים הקשים שנמצאו בביקורת התברואתית של המטבח. בנוסף, מסקנת משרד הבריאות כי מקור החיידק היה בביצים היתה בגדר השערה, לא נמצאו ביצים לשם אימות ההשערה.
יחד עם זאת, אין להתעלם מהנזק הראייתי שנגרם לנתבעת בשל הזמן הרב שחלף ממועד האירוע ועד למועד הגשת התביעה.
לאחר בחינת טענות הצדדים והראיות, קיבוץ דפנה וביטוח חקלאי ישלמו יחדיו ולחוד לכל אחד מהאחים בגין כאב וסבל סך 5,000 ₪, בצירוף הוצאות אגרה ושכ"ט עוד בסך 2,000 ₪. סכומים אלה ישולמו תוך 30 ימים ממועד המצאת פסק הדין, שאם לא כן ישאו הפרשי הצמדה ורבית כחוק מהיום ועד לתשלום המלא בפועל.
ניתן היום, כ"ט שבט תשע"א, 03 פברואר 2011, בהעדר הצדדים.

לאתר קיבוץ דפנה

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: