ליעוץ ופרטים נוספים
לכל שאלה חייגו:
03-5629911

אתם שואלים - אנחנו עונים!

+ הוספת הודעה

שלום רב!
נסו בבקשה לעזור לי בצעד ראשון בהליך:
האם ייתכן שקיבוץ שיתופי יבצע הפלייה לכאורה ויאפשר לחלק מחבריו (המהווים אף קבוצת לחץ) לקבל לרשותם את כל קיצבת הנכות ממשרד הביטחון ולעומת זאת כנפגעת תאונת עבודה העובדת בצורה מלאה למרות שנפגעה קשה מכל נפגעי מערכת הביטחון והקיבוץ מסרב להשאיר קצבה זו בידי למרות הצהרת ביטוח לאומי שאין קצבה זו מהווה חלף עבודה. בנוסף ,כל הזקוק לי אין הקיבוץ נותן, אלא נופל עלי.

בתודה שלומיתשלום רב שלומית,

ראשית, אנו מודים לך על פנייתך.

מאחר ומדובר במקרה פרטני, הדורש היכרות עם הנסיבות הספציפיות, הרי שהמענה לו חורג ממסגרת השירות הניתן במסגרת הפורום.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין.שלום
העברנו את זכויות בסית באגודה שיתופית קהילתית לבתנו הבכורה
1. האם היא חייבת לשלם הון אגודה?
2. האם היא חייבת לשלם מיסי אגודה חודשיים?
3. האם היא חברת אגודה? היא לא ביקשה להיות חברת אגודה .
4. על פי התקנון כל חבר הבמקש להיות חבר אגודה צריך למלא טופס מסויים ולבקש הצטרפות ועובר מסלול קליטה בתנו לא עברה את השלבים האלה . אלא רק ועדה אזורית . מה בדיוק הסטטוס וחובותיה?
תודה
שרה מטלשרה שלום רב,

ראשית, אנו מודים לך על פנייתך.

משאלתך עולה כי מדובר במקרה פרטני הדורש היכרות עם הנסיבות הספציפיות על מנת לתת מענה מדויק, ועל כן הדבר חורג מהשירות הניתן במסגרת הפורום.

הנך כמובן מוזמנת ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעמוד לשירותך לצורך הכנת חוות דעת בתשלום.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דיןשלום רב
האם לצורך רכישת נחלה יש חובה להתקבל לחברות באגודה השיתופית של המושב? הבנתי שצריך רק את הסכמת האגודה ולא חובה להתקבל לחברות באגודה?
אשמח להבהרהמור שלום רב,

על פי הפסיקה העדכנית ועמדת רשות מקרקעי ישראל, תנאי לרכישת זכויות בנחלה הינו חברות באגודה החקלאית שמחזיקה בזכויות במשבצת הקרקע.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דיןהי, אנסה לנסח את שאלתי בקצרה. במושב שלנו מתוכננת הרחבה (פיצול נחלות) המנוהלת ע"י האגודה החקלאית של המושב (במושב מתגוררים חברי אגודה ותושבים שאינם חברים אך בעלי בתים). המועצה החליטה לפני כ-3 שנים שחלק מכספי חלף ההשבחה יוחזרו לישובים על מנת לחזק את הועדים המקומיים. האגודה החק' פנתה למועצה על מנת שהכספים יוחזרו אליה וינוהלו באותו חשבון בנק יחד עם הכספים שמיועדים לתשתיות הנחלות שהופשרו. נוסח הסכם בין המועצה והאגודה ונחתם ע"י שני הצדדים וע"י נציג הועד המקומי (שהיה באותה תקופה עם ועד זמני שלא ידע מהעניין). כל זה קרה שבועיים לפני הבחירות, כשיו"ר האגודה ראש מטה הבחירות של ראש המועצה הנבחר. אנו, התושבים, רואים בזה מנהל לא תקין ופתח לשימוש בכספי ציבור. אודה על חוות דעתכם.שלום רב,

ראשית, אנו מודים לך על פנייתך.

משאלתך עולה כי מדובר במקרה פרטני הדורש היכרות עם הנסיבות הספציפיות על מנת לתת מענה מדויק, ועל כן הדבר חורג מהשירות הניתן במסגרת הפורום.

הנך כמובן מוזמנת ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעמוד לשירותך לצורך הכנת חוות דעת בתשלום.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין.האם לועד מקומי יש חובה לחייב מיסי ועד במושב זאת בנוסף לתשלומי ארנונה שמשולמים למועצה האזוריתשלום רב,

1. ככל והמועצה האזורית האצילה את הסמכות לגבות מיסים מוניציפאליים (ארנונה) לועד המקומי, הרי שיש לו סמכות לגבות מיסים אלו בלבד ובכפוף לסכומים שאושרו לו ע"י המועצה האזורית.

2. מעבר לכך, בהתאם למצב המשפטי הקיים, אין לועד המקומי סמכות לגבות מיסים כלל.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין.עד האגודה מתוך התנכלות אישית מסרב לרשום אותי בפנקס החברים.
מתוך כוונה זדונית לגרום לי לפתוח בהליכים משפטיים מתישים.
לאור סירובם, אני מעוניין בשלב הראשון לקבל לידיי את פרוטוקול הישיבת ועד שבה אישרו את קבלתי פה אחד כחבר אגודה, לאיזו ערכאה שיפוטית אני אמור לפנות ...והאם התביעה היא "גילוי מסמכים" או בהתאם ל"חוק חופש המידע" ..?
האם אני פונה ל"בית משפט לעניינים מינהלייים"
או ל"רשם האגודות השיתופיות" ...
למרות שטרם נרשמתי בפנקס החברים....?שלום רב,

1. ככלל, בהתאם לדין לחבר אגודה מוקנית הזכות לעיין בפרוטוקולים של ועד האגודה.

2. יחד עם זאת, מכיוון וקיימת מחלוקת בשאלת היותך חבר אגודה, הרי שנראה כי הדרך הנכונה במצב זה היא לבצע פניה לרשם האגודות השיתופיות מכוח תקנה 6 לתקנות האגודות השיתופיות (חברות), וס' 43 לפקודת האגודות השיתופיות, בבקשה מנומקת למנות חוקר אשר יכריע בשאלת חברותך באגודה, ובמסגרת זו גם לבקש מהרשם שיורה לאגודה להמציא את הפרוטוקולים הנוגעים לעניין.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דיןאני מעוניין להשיג את המסמכים של פרוטוקול אישור קבלתי כחבר אגודה, טרם פנייתי לרשם האגודותהשיתופיות...מהסיבה שמהיכרותי איתם יש להם את העוז והאומץ לזייף ואף להעלים את הפרוטוקול הנידרש מצידי, על כן אני שואל האם אני אוכל לתבוע את המסמכים בערכאה משפטית אחרת כגון "בית משפט לעניני מינהל..." אני מעדיף לפנות לרשם האגודות לאחר שהמסמכים הרלוונטיים בידיישוקי שלום,

החשש לזיוף או העלמת מסמכים לכאורה, לא ישתנה בין אם תבוצע פנייה לרשם האגודות ובין אם תבוצע פנייה לערכאה משפטית אחרת, בהתאם, וכפי שהשבנו, המלצתנו היא לבצע פנייה לרשם האגודות.

איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין.שלום,
האם קיימת מניעה על רשות מקומית להשכיר מבני חינוך (למשל בתי ספר) לגורמים חיצוניים, בשעות אחר הצהריים וסופי שבוע?שלום רב,

ככלל, איננו רואים מניעה כי רשות מקומית תשכיר מבנה של מוסד חינוך לגורם חיצוני על מנת שיקיים בו פעילות בשעות אחה"צ ובערבים (בשעות בהן בית הספר אינו פעיל), ובלבד שהדבר ייעשה במסגרת התקשרות חוזית עם אותו גורם חיצוני.

יצוין, כי בהתאם להנחיות חוזר מנכ"ל משרד החינוך מב/7 , מומלץ כי הפעילות הנ"ל תהיה חינוכית באופייה, כגון הפעלת חוגים, תנועות נוער, פעילויות ספורט, ספריה וכיוצ"ב.

כמו כן, יש לקבוע בהסכם מול הגורם החיצוני כי מנהל בית הספר לא יישא באחריות כלשהי בגין הפעילות האמורה, וכן לוודא כי הפעילות אינה פוליטית או כזו העומדת בסתירה למטרות החינוך הקבועות בסעיף 2 לחוק חינוך ממלכתי.

כמובן שהאמור הינו בכפוף לבחינה טיבה של ההתקשרות ופרטיה על ידי הגורמים הרלוונטיים.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דיןמאחר והחייב לא משלם 12 שנה מזונות, אני גובה אותם מהמל"ל בכל פעם סכום שונה לפי השכר שלי.
אחת לשנה אני מעבירה להוצל"פ דוח הפרשים לגביה.
החייב טוען כי כביכול אני גובה פעמיים ,
כלומר פעם 1 גובה חלקית מהמל"ל ומעיזה
פעם 2 לבקש ממנו גם לשלם (מעולם לא שילם) ולכן אני צריכה לבצע הקטנות בתיק.
אמרו לי שאסור שתהיה קרן 701 בתיק.
ראיתי את בדו"ח הכספי מהוצל"פ ולא ברור לי איך אני יכולה לבדוק אם אכן אני צריכה לבצע הקטנות בתיק.
תודה לתשובתכםשלום רב,

ראשית, אנו מודים לך על פנייתך.

מאחר ומדובר במקרה פרטני, הדורש היכרות עם הנסיבות הספציפיות, הרי שהמענה לו חורג ממסגרת השירות הניתן במסגרת הפורום.

אנו ממליצים לך לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעו"ד העוסק בתחום הרלוונטי.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין.ברשותי קופת גמל שנפתחה על שמי (בפסגות) כשהייתי חברת קיבוץ בין השנים 1992-1999, האם ניתן לבצע משיכה של כספי קופת הגמל? (לא חברת קיבוץ החל משנת 2000). תודהמאי שלום רב,

ראשית, אנו מודים לך על פנייתך.

משאלתך עולה כי מדובר במקרה פרטני הדורש היכרות עם הנסיבות הספציפיות על מנת לתת מענה מדויק, ועל כן הדבר חורג מהשירות הניתן במסגרת הפורום.
נמליץ לך לפנות ליועץ פנסיוני.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין.בס"ד.

האם ניתן למנות 2 גיזברים לועד מקומי של מושב או שקיימת הגבלה ?
לפי איזה סעיף לחוק ?שלום רב,

על פניו, אין התייחסות מפורשת לשאלה של מינוי גזבר אחד או שניים לועד מקומי, אך אנו סבורים כי התשובה היא שאין מקום להעסיק יותר מגזבר אחד, וזאת בשל הנימוקים שלהלן:

1. העסקת עובדים בועד מקומי צריכה להיעשות באישור המועצה האזורית, כאשר יש גם לזכור כי מדובר על כספי ציבור, כך שנראה כי אין הצדקה למנות יותר מגזבר אחד – בוודאי כאשר אנו מדברים על גזבר בתשלום.

2. חיזוק לאמור ניתן לשאוב גם מסעיף 132ד (א) לצו המועצות המקומיות (מועצות אזוריות) הקובע, כי כל המחאה או פקודת תשלום לחובת הוועד המקומי יהיו חתומים בידי ראש הוועד ובעד גזבר הוועד, ובהעדר הגזבר – ביד חבר ועד או עובד ועד שהתמנה על ידי הוועד למלא את מקומו של הגזבר. קרי – ההתייחסות הינה לגזבר אחד.

3. על האמור יש להוסיף, כי ברשויות מקומיות השונות (עיריות, מועצות אזוריות ומקומיות) – מועסק גזבר אחד בלבד, כאשר ברשויות קטנות אף ישנו תפקיד משולב בין מזכיר הרשות וגזבר הרשות, קח שקל וחומר שהדברים יפים לועד מקומי.

4. עם זאת יצוין, כי במידה ומדובר בגזבר בהתנדבות, ושיש רצון לחלק את מטלות הגזברות, לא נראה כי קיימת מניעה לקבוע שחלק ממטלות הגזבר יבוצעו על ידי חבר ועד אחר ובלבד שהגזבר יהיה מורשה החתימה ביחד עם יו"ר הועד.

בברכה,
איתן מימוני ושות' -משרד עורכי דין.האורחים ששהו בסופ"ש בצימר שלי, טוענים שבסלון הצימר טיפטפו מים מהתקרה, באופן שממש הטריד אותם (לטענתם הוצרכו כמה פעמים לגרוף את המים).
הטיפטוף החל לטענתם ביום שישי והמשיך בשבת.
אותי הם לא עידכנו על כך, אלא רק הודיעו לעובדת התחזוקה כבר ביום שישי, עם זאת הם נתנו לה להבין שזה לא נורא והם מסתדרים.
יומיים אחרי שבת, הם שולחים לי הודעה בה הם תובעים כפיצוי על העגמת נפש, סופ"ש נוסף חינם, לא פחות.
להדגיש, יש לי שם חדר נוסף שלא הושכר להם, אך אילו היו באים בשישי בטענות, הייתי פותח להם את החדר ההוא לאכול בו, זה ממש באותו בית. אך הם לא דרשו כלום, רק עכשיו הם באים בטענו ובתביעות.
הם מאיימים בתביעה לבית משפט בסכום גבוה של פיצויים על העוגמת נפש.
האם הם צודקים?שלום רב,

ראשית, תודה על פנייתך.

משרדנו אינו עוסק בתחום המלונאות והאירוח, ועל כן מומלץ להפנות שאלתך לגורם המתמחה בתחום זה.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין.בבחירות לועד המקומי נבחרו 5 חברים,
בהנחה שהועד המקומי והועד הקהילתי מתפקדים בזהות ועדים.
אחד החברים שנבחר בועד המקומי הינו ״ שוכר״ ולפי התקנון אינו יכול לשמש כחבר ועד כיוון שאין נכס רשום על שמו.
מה עושים?
הרי הועד צריך למנות 5 חברים
תודהשלום רב.

מצב של זהות ועדים הינו מצב שבו לא מתקיימות בחירות לועד המקומי, ומי שמכהנים כחברי ועד ההנהלה של האגודה השיתופית מכהנים גם כחברי הועד המקומי.

בשל האמור, הרי שיש קושי להבין את המצב המתואר בשאלתך – בו אדם אשר נבחר לועד המקומי אינו כשיר לכהונה בועד האגודה.

ייתכן כי השאלה מתייחסת למצב של "זהות ועדים הפוכה", בו תקנון האגודה קובע שבמצב בו מתקיימות בחירות לועד המקומי, אזי חברי ועד ההנהלה יהיו מי שנבחרו לועד המקומי. ישנן אגודות אשר הוראות מעין אלה נקבעו בתקנונן.

ככל וזהו המצב- הרי שיש לבחון את הוראות התקנון הקונקרטיות, אשר יכול ויתייחסו למצב מעין זה (בו נבחר לועד המקומי אדם שאינו חבר אגודה ולכן לא יכול לשמש כחבר ועד האגודה). בכל מקרה חבר ועד הנהלה של אגודה שיתופית חייב להיות חבר אגודה.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין.שוב שלום,
ברצוני להסביר את שאלתי.
אני שואלת לגבי זהות ועדים בין הועד המקומי לועד הקהילתי.
אין שום קשר לועד האגודה.
במושבנו יש 3 ועדים.
בחמש שנים האחרונות כיהן הועד המקומי בזהות ועדים עם הועד הקהילתי.
לאחרונה נבחר ועד מקומי חדש.
הועד הקהילתי הקיים מכנס אספת חברים על מנת לאשר זהות ועדים בין הועד המקומי הנבחר שהוא יכהן גם כועד קהילתי, בלי שהתקיימו בחירות כלל.
שאלתי,
האם זה תקין??
האם לא צריכים קודם לאספה בחירות לאגודה הקהילתית ואם יבחרו 5 חברי הועד המקומי אז יוכלו לכהן בזהות ועדים.
אשמח להבהרות בנושא
תודה
אילנה.ברמוני לשאול:
האם ועד מקומי שפועל בזהות ועדים עם הועד הקהילתי, דבר זה אמור להיות רשום אצל רשם האגודות,
שאכן בוצע זהות ועדים על פי חוק??
תודהשלום רב.

נושא זהות ועדים הינו עניין חוקי, אשר יסודו בצו המועצות המקומיות (מועצות אזוריות), ואשר משמעותו היא שמי שמכהנים כחברי ועד ההנהלה של האגודה השיתופית מכהנים גם כחברי הועד המקומי. גם ההכרעה בשאלה האם יש לקיים זהות ועדים, אם לאו, הינה עניין המובא לפתחו של משרד הפנים.

אשר על כן, ומאחר וההשפעה של "זהות הועדים" הינה בעיקרה על הועד המקומי ולא על האגודה, שכן ועד ההנהלה של האגודה נבחר בהתאם להוראות התקנון, הרי שרשם האגודות השיתופיות אינו מעורב בסוגיה זו, ואינו מנהל רישום של הדבר. יש חובה לדווח לרשם מיהם חברי ועד ההנהלה הנבחר בלבד.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דיןשלום רב, האם קיים ניגוד עניינים בהעסקת רכזת תרבות ליישוב, כאשר מזכיר היישוב הינו בעלה? במילים אחרות - האם קרובי משפחה של מזכיר היישוב יכולים להיות מועסקים ביישוב?

תודה רבה!שלום רב.

אנו מניחים כי העסקת רכזת תרבות ליישוב, הכוונה על ידי הוועד המקומי.

ככל וכך הוא הדבר – הרי שישנה מניעה לביצוע העסקה כאמור, וזאת מכח הוראות נוהל קבלת עובדים, אשר הוחל גם על ועדים מקומיים.

באשר לאפשרויות להסדיר עניין זה, אל מול המועצה האזורית ו/או משרד הפנים, הדבר מצריך התייחסות לנסיבות הספציפיות וחוות דעת קונקרטית.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דיןשלום,

האם מי שהיה מועמד בבחירות למליאת המועצה האזורית ולא נבחר כחבר מועצה בפועל יכול לשמש כעובד המועצה או להשתתף במכרזים שונים אותם מפרסמת המועצה?שלום רב,

1. ככלל, בהתאם לס' 37ג לצו המועצות המקומיות (מועצות אזוריות), עובד המועצה במשכורת אינו רשאי לכהן כחבר במליאת המועצה. כמו כן, סעיפים 89א ו-89ב לצו המועצות המקומיות (מועצות אזוריות) מטילים מגבלות על התקשרויות של חבר מועצה עם המועצה.

2. יחד עם זאת, בענייננו אין המדובר בחבר מליאה, אלא במי שהתמודד ברשימה למליאת המועצה אך לא נכנס לכהן כחבר בפועל.

3. משכך, במצב הדברים האמור נראה כי אין מניעה שישמש כעובד המועצה או שייגש למכרזים שמפרסמת המועצה.

4. יחד עם זאת, יצוין, כי ככל ומדובר על מי שכיהן כחבר מליאה, ולא נבחר מחדש, ישנה תחולה לסעיף 122א(ט) לפקודת העיריות הקובע כי המגבלות החלות על אפשרות של קשר בין חבר מועצה למועצה, יחולו גם על מי שכיהן כחבר מועצה במשך 18 חודשים מיום שתמה כהונתו (בהתאם להנחיות משרד הפנים, המגבלה מוחלת על מועצות מקומיות ואזוריות מכוח הפסיקה, ומכוח הלכת ניגוד העניינים הכללית).

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין ונוטריון.שלום רב
במושב שיתופי כתוב בתקנון האגודה שזכאי להיות חבר מי שמחזיק או יחזיק במקרקעין באגודה.
אם אני מוכר את הבית שלי אבל שוכר בית אחר במושב האם עדין אני אאבד את החברות באגודה?
אציין שבתקנון לא כתוב שמי שמוכר את ביתו החברות שלו פוסקת.
אז האם לאור מה שרשום בתקנון אני יכול למכור את הבית שלי אבל לשכור בית ולא לאבד את החברות?
תודה רבהשלום רב,

ראשית, אנו מודים לך על פנייתך.

משאלתך עולה כי מדובר במקרה פרטני הדורש היכרות עם הנסיבות הספציפיות על מנת לתת מענה מדויק, ועל כן הדבר חורג מהשירות הניתן במסגרת הפורום.

הנך כמובן מוזמן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעמוד לשירותך לצורך הכנת חוות דעת בתשלום.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין.שלום,
האם החלטה 1553 מבטלת/"דורסת" אוטומטית את ההחלטות הקודמות/שלפניה באותו נושא של הפרדת/פיצול מגרש מנחלה...?
האם הוראת אגף 62 "חיה" מבחינת ישימות....?
האם ניתנת האפשרות לבחור ולפעול לפי הוראות אגף 62 במקום החלטה 1553....?
ואם כן מה היתרון של הוראות אגף 62 על פני החלטה 1553...?
בכבוד רב
שוקישלום רב שוקי,

1. הוראה מס' 62 של האגף החקלאי עוסקת בפיצול מגרש מגורים מנחלה, וקובעת תנאים מסוימים לפיהם ניתן יהיה לפצל את מגרש המגורים מן הנחלה ללא צורך באישור מיוחד מהוועדה הבין-מוסדית.

2. החלטה 1553 של מועצת מקרקעי ישראל, הינה למעשה החלטה בה התווסף תיקון להחלטה מס' 1523 שכותרתה: "קביעת הזכויות למגורים בחלקת המגורים בישובים חקלאיים שהם מושב עובדים, כפר שיתופי, או אגודה חקלאית שיתופית".

3. עניינה של החלטה זו בהצעת הסדר לעגן את זכויותיהם של החוכרים בחלקת המגורים שבנחלות החקלאיות, תוך שבס' 1.1 נאמר בה כי: " חוכר אשר יבחר להצטרף להסדר המפורט בהחלטה זו, יהיה זכאי לכך שבחלקת המגורים לא יחולו ההוראות הקיימות כיום בהסכמים מול רשות מקרקעי ישראל (להלן: "הרשות") בדבר השבת קרקע לרשות בעת שינוי יעודה".

4. מכאן, שהחלטה 1523 על תיקוניה, מהווה הסדר אלטרנטיבי להסדרת חלקת המגורים, ואינה מבטלת את הוראת האגף החקלאי 62.

5. כך, מי שירצה לפעול בהתאם להוראות האגף החקלאי 62 יכול לעשות כן, ומי שירצה להצטרף להסדר הקבוע בהחלטה 1523 על תיקוניה, רשאי לבחור לעשות זאת באופן וולנטרי, תוך שאין האחד מבטל את השני.

6. ההבדלים בין השניים הם שההסדר הקבוע בהחלטה 1523 על תיקוניה מתייחס לכלל הזכויות בנחלה החקלאית ובכללם גם לנושא של פיצול מגרש, ואולם, הוראת האגף החקלאי 62 עוסקת אך בפיצול מגרש ואינה מדברת על זכויות נוספות. כך, על כל חוכר לבחון את מכלול הדברים והתנאים המצויים במסלולים אלה ולקבל החלטה בהתאם לנסיבות האישיות שלו.האם יו"ר ועד יישוב, יכול לשמש גם כראש עמותת ספורט שהוקמה ונתמכת ע"י המועצה, בה היישוב, שבו הוא מכהן כיו"ר, נמצא? האם אין ניגוד עניינים?
קראתי את "חוות דעת - ניגוד עניינים של עובד עמותה נתמכת המכהן כחבר מליאת המועצה" באתר שלכם. האם, מכיון שהעמותה מקבלת את כספיה מהמועצה, ניתן לראות את ראש העמותה כ"עובד מועצה"?שלום רב,

1. ככלל, על פי חוות דעת שניתנו על ידי הועדה למניעת ניגוד עניינים, אין מקום שעובד המועצה יכהן כחבר בועד המקומי שבתחומי אותה מועצה, כאשר בחוות דעת מאוחרת יותר, הרחיבה הוועדה את תחולת חוות הדעת גם על חבר ועד מקומי המועסק על ידי חברה שבבעלות המועצה האזורית (חוו"ד 2.2205).

2. עמדת הועדה לניגוד עניינים נשענת על שלושה נימוקים: שעבודת חבר ועד מקומי מכפיפה אותו למרות המועצה, לרבות עובדיה. שיש סתירה בין חובת חבר ועד מקומי לדאוג לענייני הוועד לבין חובתו למועצה כעובד המועצה ושאין מקום לאפשר לחבר גוף מפוקח (הועד המקומי) לשמש כעובד של הגוף המפקח (המועצה).

3. משכך, ככל ומדובר על אדם המשמש כעובד העמותה, הרי שככלל קיימת מניעה בהתאם לחוות דעת הוועדה לניגוד עניינים, אם כי יש לבחון את הנסיבות הקונקרטיות של כל מקרה לגופו לאור אמות המידה שניתנו במסגרת נימוקי הוועדה על מנת לקבוע האם מדובר בניגוד עניינים, והאם ישנה הצדקה לפסילה מכהונה.

4. ככל ומדובר על ביצוע תפקיד היו"ר בהתנדבות, הרי שכמובן עוצמת ניגוד העניינים פוחתת, אם כי עדיין נכון לבחון את הנסיבות הקונקרטיות לצורך מתן מענה אשר יתאים לנסיבות הספציפיות.

5. כך או כך, בסופו של יום, הכרעה ברורה בנסיבות הקונקרטיות תתקבל כאשר העניין יובא בפני הועדה למניעת ניגוד עניינים, אשר אמנם נחשבת כועדה מייעצת, אך מבחינה מעשית, משרד הפנים רואה בהמלצותיה כמחייבות את הרשות המקומית, ואשר ישנה חובה לפעול על פיהן.

6. ולגבי השאלה האם מכיון שהעמותה מקבלת את כספיה מהמועצה, ניתן לראות את ראש העמותה כ"עובד מועצה" – ככלל, עובדי תאגידים עירוניים (בהנחה שמדובר, כאמור, בעובד, ולא ביו"ר הממלא התפקיד בהתנדבות) אינם נחשבים כעובדי הרשות, וקל וחומר – עובדי עמותות נתמכות המתוקצבות על ידי הרשות המקומית. יחד עם זאת, כאשר סוגיה זו מגיע בפני בתי הדין לעבודה, הם בוחנים אותה לעומקה, ומבררים האם אכן היתה מציאות של העסקה נפרדת או שמא הגורם המעסיק היה הרשות המקומית, ואופן ההעסקה שבוצע היה מלאכותי בשביל למנוע זכויות מן העובד – היה והם יגיעו למסקנה כי התשובה היא חיובית, הם עשויים לראות גם ברשות כמעסיקתו של העובד, בהתאם כמובן לנסיבות העניין.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין.שלום רב,
אני גרה במושב והתקינו לי פסי האטה ליד הבית. כל רכב שעובר על גבי פסי ההאטה עושה לי המון רעש. קראתי באתר הזה: https://www.asclean.co.il/articles/installing-speed-bumps
על חוקיות הועד להתקין פסי האטה וככה הגעתי אליכם. איך אני יכולה לגרום לועד להסיר את פסי ההאטה.
תודה מראששלום רב,

1. כפי שפורט בהרחבה בחוות הדעת, הסמכות בכל הנוגע להתקנת והסרת פסי האטה נתונה לרשות המקומית מתוקף תפקידה כרשות תמרור בשטחה המוניציפאלי.

2. בעניין פסי האטה, יש להבחין בין שני סוגים של פסי האטה: פסי האטה שהונחו לצורך תעבורתי, המהווים תמרור- אשר נמצאים בסמכותה הבלעדי של רשות התמרור (דהיינו המועצה), או פסי האטה המוצבים לצורך ביטחון, כגון פסי ההאטה המוצבים בכניסה ליישובים - אשר יכולים להימצא בסמכות הועד המקומי.

3. יצוין כי חוות הדעת עוסקת בסוג השני של פסי האטה (כפי שהובהר במסגרתה), ועל כן באם מדובר בפס האטה שהותקן לצורך ביטחון ישנה אפשרות להעברת הסמכות לגביו מידי המועצה לידי הועד המקומי כאמור.

4. אם פס ההאטה שבכביש הסמוך לביתך הונח לצורך תעבורתי, הרי שהסמכות לגביו מצויה אצל רשות התמרור שהיא למעשה הרשות המקומית (המועצה).

5. במקרה כזה, הנך רשאית לפנות לגורם הרלוונטי במועצה האזורית בבקשה להסיר את פסי ההאטה, בצירוף הנימוקים הרלוונטיים.

6. במידה ופנייתך נדחית או לא נענית, עומדת לך הזכות להגיש עתירה מנהלית לבית המשפט, בכפוף להוראות הדין.

בברכה,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין.1. יש מועמד לשמש כנציג המושב למליאת המועצה האזורית (הוא כבר מכהן כנציג מהבחירות הקודמות)
2. אותו נציג שהוא כרגע חבר מליאה ומתמודד בבחירות – משמש כמזכיר של ישוב אחר באותה מועצה.
3. האם אין כאן ניגוד עניינים על אף שהוא שכיר בישוב אחר?שלום רב,

1. בחוק קיימות מגבלות שונות הנוגעות להתמודדות וכהונה של חברי מליאת מועצה אזורית.

2. מגבלות אלו חלות על עובדי המועצה (ס' 19 ו-37ז לצו המועצות האזוריות), וכן על עובדי ועד מקומי (חוו"ד מס' 2.2200 של הוועדה לניגוד עניינים, בה נכתב כי אין מקום שעובד הוועד המקומי יכהן כחבר מליאת המועצה בשל ניגוד עניינים(, אשר מנועים מלכהן במקביל לתפקידם כחברי מליאת המועצה.

3. כאשר מדובר בעובד של האגודה השיתופית, שהינה למעשה תאגיד ולא רשות מקומית, אזי אין תחולה למגבלות האמורות לעיל, ונראה כי אין כל מניעה שעובד האגודה השיתופית ישמש גם כחבר מליאת המועצה האזורית. זאת בניגוד לעובד הועד המקומי, אשר כפי שהוזכר לעיל מנוע מלכהן במקביל לעבודתו בוועד המקומי גם כחבר מליאת המועצה האזורית בשל ניגוד עניינים.

בכבוד רב,
איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין.«   «הבא   | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1    הקודם»   »
כניסה מנהל

Close

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: